NORDIC CLUB


- zameraný na spoluprácu a kultúrnu výmenu s mládežou zo Škandinávie (Nórsko, Švédsko, Fínsko, Island a Dánsko).

FLAGS


Ak chcete spoznať a tráviť trošku času s Nórmi alebo Švédmi, zažiť tradičné oslavy Lucie v decembri, jarné sviatky s Nórmi, prípadne spoznávať škandinávsku kuchyňu a tradície, zapojte sa do našich aktivít.

Chceme rozvíjať priateľské vzťahy predovšetkým s mládežou ale aj ostatnými ľuďmi z týchto krajín.

ODD

Každý pozná príbehy o Vikingoch, ktorí boli známymi moreplavcami, ktorí sa dostali so svojími posádkami až na územie dnešného Blízkeho Východu.

Niektorí ste možno počuli o stredovekých bojovníkoch Varjagoch zo Švédskeho kráľovstva, ktorí sa spolupodielľali na zavedení poriadku a vlády v Kyjevskej Rusi po niekoľkoročnom období bojov a vojen zameraných na získanie moci nad týmto územím.

Málokto však počul o tom, že škandinávske kráľovstvá (najmä Švédi) už na prelome letopočtu aj pred ním veľmi intenzívne spolupracovali s našimi predkami a s Vandáliou (pravdepodobne územie dnešného Poľska, Pobaltia a časti Bieloruska.

Švédske kráľovské ságy relatívne podrobne opisujú dejiny tohto kráľovstva a jeho spolupráce s okolitými územiami a ľudom žijúcim v týchto oblastiach.RUNY

Možno niektorí z Vás počuli o švédskych rúnach. Žial, v súčasnosti existuje snaha v mnohých krajinách Európy zakázať alebo ilegalizovať runy ako symboly nacizmu, avšak toto písmo vzniklo, bolo používané a uchovávalo rozsiahlu časť histórie Európy desiatky storočí pred vznikom zvrátenej ideológie, ktorá nabrala svoje maximum počas druhej svetovej vojny.

A možno už len málokto z Vás (okrem historikov) vie, že runy alebo runika ako jedno z prvých druhov písma, vzniklo v oblasti dnešného Ruska a bolo šírené do Európy vďaka hlbokej spolupráci škandinávskych kmeňov so Slovanmi.

odd

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo existovala JANTÁROVÁ CESTA? :-)AMBER1

Vďaka našim švédskym priateľom dnes vieme, že škandinávci potrebovali uchovávať mäso z ulovenej zveri a rýb nepokazené v časoch, kedy ešte nikto nevedel o chladničkách. Ako konzervačné médium sa používala morská soľ. Ako platidlo používali najčastejšie kožušiny a jantár - stuhnuté kusy živice zlatohnedastej farby z Pobaltia.

Tak vznikla bohatá obchodná výmena medzi Benátkami (Venezzia/Venetia) - územím, ktoré bolo najjužnejšou slovanskou oblasťou obývanou Venétmi. Ako iste viete, táto cesta išla aj cez naše územie.

Sme presvedčení, že naše mládeže majú veľa toho, čo si môžu v kultúrnej oblasti vymeniť. Preto sa snažíme rozdúchať aspoň iskričky záujmu v našich mladých ľuďoch o obnovenie spolupráce s našimi škandinávskymi zabudnutými priateľmi.

odd

V súčasnosti pripravujeme decembrový event St.LUCIA DAY pre mládež zo Švédska a zvyšku Škandinávie, pre našich členov a pre ľudí, ktorí budú mať záujem sa prísť pozrieť a umožniť Švédom zažiť kúsok svojej kultúry aj na Slovensku.

Tradícia tohto sviatku, ktorá prišla zo Švédska a slávila sa 13. decembra - deň s najdlhšou nocou. Symbolicky znamenala držanie nešťastia ďaleko od domu. Lucie boli oblečené v bielom a na tvári mali biely závoj. V jednej ruke mali kôš so sladkosťami a v druhej metličku z peria. Symbolicky bol vymetaný prach z domu.

Po prezentácii kultúrnych zvyklostí plánujeme minirout a večernú párty s DJ a švédskou produkciou.

Ak by ste chceli participovať na organizáci tohto projektu, ozvite sa nám.

oddel

V spolupráci s SEVERSKÝM CENTROM v Bratislave pripravujeme kultúrne večery so škandinávskymi klubovými filmami.

Taktiež hľadáme grantové možnosti, aby sme umožnili našim členom študovať niektorý zo škandinávskych jazykov zadarmo, prípadne za zvýhodnenú cenu.

Ak máte zájem o komerčné jazykové kurzy pre firmy alebo individuálne, viac informácií o SEVERSKOM CENTRE nájdete ak kliknete na logo nižšie:

 SEVERSKE CENTRUM


oddel

Chcete navštíviť BARENTSOVU OBLASŤ a rozvíjať spoluprácu a priateľstvá s mládežou v tejto arktickej oblasti?aurora

Vedeli ste, že do tejto oblasti patrí viacero štátov ako napr. Nórsko, Švédsko, Fínsko aj Ruská Federácia?

Vedeli ste, že v Barentsovej oblasti bývajú najkrajšie polárne žiary na svete?

Vedeli ste, že táto oblasť má bohatú kultúrnu minulosť a každoročne sa tu koná niekoľko hudobných a kultúrnych podujatí?

Chcete sa dozvedieť o grantoch pre mládež a participovať na mládežníckých podujatiach v tejto oblasti?


Tak sa nám učite ozvite :-)

 

Aktuálne zaujímavé eventy:

17.5.2016 - MARTIN - NÓRSKY DEŇ ÚSTAVY 

19.-28.5.2016 - REYJKVAVÍK, ICELAND - ŠKOLENIE VIDEO APPLIED SKILLS

17.11.2015 - ŠKANDINÁVSKE FILMOVÉ VEČERY"1989 - BOLO VŠETKO NAOZAJ TAK AKO NÁM MÉDIA POVEDALI?" 

30.10.2015 - SEVERSKÝ KNIŽNÝ KLUB

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo