Check your privilege Lithuania 2021

Check your privilege

 

Ahojte cestovania a vzdelávania chtiví nadšenci,

Máme možnosť vyslať niekoľko participantov na Erasmus+ školenie v Litve na jeseň tohto roku.
O čom, resp. na aké témy sa toto školenie bude zameriavať?

Problém sociálnej nerovnosti (SN) je téma, ktorej sa treba nevyhnutne venovať po celej Európe. Podľa správy OECD z roku 2017 zameranej za socio-ekonomické rozdiely v Európe, nerovnosť je stále hlavný problém naprieč celým Európskym kontinentom.

Tento projekt má v úmysle zvýšiť povedomie, chápanie a introspekciu medzi mládežou o privilegovanosti a sociálnej nerovnosti. Toto by propagovalo spoločné hodnoty Európy snažiace sa o zníženie diskriminácie a podporu sociálnej rovnosti.

Cieľom tejto mládežníckej výmeny je prísť so spôsobmi ako redukovať sociálne nerovnosti so snahou dosiahnúť nasledovné ciele:

  1. Zvýšiť povedomie o sociálnej nerovnosti a súvisiacich nevýhodách
  2. Oboznámiť mladú generáciu ohľadom rôznych foriem SP a ich dopade na spoločnosť, zároveň ako sa líšia v rámci Európy
  3. Povzbudiť vnútorné hodnotenie a rozoberanie SN a SP
  4. Propagácia spoločných európskych hodnôt a cieľov a zápas s SP a SN
  5. Šírenie posolstva projektu naprieč zúčastnených krajín

Viacej informácií ponúka INFOPACK.


Kedy, kde, atď.?

Miesto KAUNAS, Litva
Dátum 3.-11. október 2021
Trvanie 7+2 cestovné dni 
Počet účastníkov  36 (6 účastníkov za Slovensko)
Krajiny Litva, Estónsko, Slovensko, Poľsko, Taliansko, Turecko

 

Ešte si nebol na Erasmus+ mládežníckej výmene / školení? Čo ťa na takejto akcii čaká a neminie?

Každý E+ projekt (Youth Exchange, Training, etc.) je o zhruba týždňovom programe, kde sa stretnú účastníci, mladí ľudia ako Ty, z viacerých krajín.

Z rozpočtu EU fondov je hradený program, pekné ubytovanie, strava 3x denne a cestovné náklady do určitej výšky (spravidla to pokryje náklady na letenku + cestu na letisko a späť, pokiaľ nekupujete na poslednú chvíľu).

Priebeh mládežníckej výmeny prebieha formou neformálneho vzdelávania - teda interaktívnou formou, nie formálnou ako v škole. Popri workshopoch sa používajú aj rôzne ice-breakre a roll-calls, aby ste sa navzájom lepšie spoznali a zahrali si scénky na danú tématiku.

Každý E+ projekt má svoju večernú časť, a tou sú kultúrne večery - každý deňucastnici majú pre prezentáciu svojej krajiny, kultúry, sladkostí, pochutín a zaujímavostí participanti z jednej krajiny. Vďaka tomu prežiješ skvelý a zábavný týždeň nielen školení, ale aj kultúrneho vyžitia.

Vďaka účastníkom zo 6 krajín máš možnosť spoznať kopec nových kamarátov, prežiť veľa príjemných chvíľ a navštevovať sa potom neskôr aj po skončení projektu.

Veľmi často je súčasťou aj navšívenie zaujímavých miest v okolí, napríklad múzeí, nejakých atrakcií a podobne. (Často sa niektorí účastníci vyberú poznávať krásy okolitého mesta - podstatné je potom ráno včas vstať, vypiť hektoliter čierneho čaju a byť celý deň fit :-D )

Kaunas je nádherné stredoveké univerzitné mestečko, ktoré má krásne historické centrum, vodný hrad a kopec zaujímavých atrakcií.

kaunas

Okrem toho, každý E+ projekt Ti umožňuje predĺžiť si pobyt na vlastné náklady a spoznať danú krajinu a jej krásy. Airbnb v Litve nestojí až tak veľa, a tak môžeš túto malinkú ale krásnu krajinu pocestovať od jej severu až po juh - v závislosti od toho, odkiaľ máš odlet, koľko máš volného času a peňazí. 

Litva je jedným z pobaltských štátov, ktoré sú rozlohou nie až tak rozsiahlé, zato majú charakter hansovných (prímorskych prístavných miest). Ľudia sú tu veľmi priateľskí a od nás Slovanov sa líšia len vysokou národnou hrdosťou a absenciou satiry/sarkazmu voči svojej krajine. 

My aj s českými mládežníkmi máme tendenciu strieľať si aj zo seba, čo Pobalťania niekedy nechápu. Preto na to upozorňujeme slovenských účastníkov, že počas kultúrnych večerov môžu reagovať Litovci trošku citlivejšie na prejavy satiry alebo sarkazmu pri prezentácii našej krajiny alebo rôznych humorných kvízov. Už sa nám to v minulosti stalo :-D a museli sme vysvetľovať, že to neberieme vážne, ani ako prejav neúcty voči organizátorom, že to je spôsob, akým ľudia v bývalom Československu ventilujú.

 

Ak charakter E+ projektov poznáš a máš záujem o viacej informácií, prípadne si rozhodnutý/-á sa zúčastniť tejto skvelej E+ výmeny, ozvi sa nám na:

+421 940 606 999

info@active-youth.org

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo