BALTIC CLUB


- zameraný na spoluprácu a kultúrnu výmenu s mládežou z Pobaltia (Litva, Lotyšsko, Estónsko, Severné Poľsko, Severné Nemecko).

BALTIC FLAGS

 

O Pobalťanoch sa hovorí, že majú najpriateľskejšiu povahu spomedzi Európanov. Zároveň sú to veľmi ambiciózni jedinci, vzhľadom pripomínajúc severanov.

Poďte sa s nami podieľať na organizovaní výmien s Litvou a ďalšími krajinami. Určite nebudete ľutovať.

amber

Vedeli ste, že?

- Pobaltie bolo najsevernejšou oblasťou obývanou Slovanskými kmeňmi (dnešný Mecklenburg-Pomoransko)?amber1

- Pobaltie bolo bohaté na vyplavené kúsky jantáru (stuhnutej živice), vďaka čomu sa stalo centrom ťažby a aj vikingských nájazdov, a preto tade viedla slávna jantárová cesta?

- Historická Vandália sa s najväčšou pravdepodobnosťou nachádzala na území dnešného Poľska a celého Pobaltia až po územie Śvédska, o čom hovoria švédske kráľovské ságy?

- Pobaltie zohrávalo významnú úlohu už v dávnej minulosti vďaka svojmu prístupu k Baltskému moru, vďaka čomu cudzie kniežatstvá iniciovali niekoľko bitiek o získanie moci nad týmto územím?

- Veľká časť územia Pobaltia bola na istý časť súčasťou Pruska, neskôr únie ZSSR, až po rozpade ZSSR v 1991 získali Pobaltské štáty svoju nezávislosť?

- Pobaltie bolo súčasťou mestských sietí ako boli Hansy a Guildy (najmä v Litve, Lotyšsku a Estónsku)?

- Pobaltské štáty ponúkajú turistom nekonečné krásne rovinky pre výlety na bicykloch?

- Pobaltské štáty v súčasnosti profitujú z exportu do škandinávskych krajín (a to nielen z exportu alkoholu).

- Mládež z Pobaltia najčastejšie vyhľadáva kvôli veľmi surovej zime južanské destinácie ako cieľ pre svoje výmeny a štúdia v rámci programu ERASMUS.

odd
Naši kamaráti a partnerské organizácie v Pobaltí (najmä však v Estónsku) majú obrovskú podporu od mesta v prípade priestorov pre mládežnícke organizácie. Mesto poskytuje priestory pre klubovne bezplatne (o čom sa nám bohužiaľ môže zatiaľ len snívať).balticsea

Chceme už v blízkej dobe realizovať výmenné stretnutia a začať intenzívnejšiu kultúrnu spoluprácu s mládežou z Pobaltia.

Plánujeme projekty neformálneho vzdelávania spojené so spoznávaním kultúrneho dedičstva v týchto krajinách, pričom chceme skupiny mladých ľudí uvítať aj v našom slovenskom prostredí a ukázať im naše bohaté kultúrne aj prírodné dedičstvo.

Zvažujeme organizovať v jarných mesiacoch festivalové Dni Balticko-Slovenského priateľstva zamerané na predstavenie baltických kultúrnych zvyklostí, ochutnávku potravín a nápojov a ukážku baltického folklóru.

odd

Ak aj Vás zaujíma táto oblasť alebo by si ste mali záujem o spoluprácu pri organizovaní spoločných projektov, radi Vás zoberieme do nášho tímu 

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo